fbpx

Pandemi Döneminde Otellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi Döneminde Otellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi Döneminde Otellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi Döneminde Oteller

Pandemi sürecinde birçok alanda değişiklikler ve kısıtlamalar meydana gelmiştir. Özellikle hayatımızı sınırlayan bu süreç bir çok kişinin tatil planlarını ertelemesine veya farklı seçeneklere yönelmesine de sebep oldu. Normalde tatil köyü, otellere olan talep insanların kalabalıktan kaçmayı tercih etmesinden dolayı müstakil villa veya bungalov tarzı konaklama imkanı sunan otellere doğru yöneldi. Her şeye rağmen ne kadar dikkat edilse bile otellerde insanların bir araya geldiği özellikle yemek veya havuz kenarlarında kullanılan gölgelik alanlarda dikkatli olmakta fayda var.

Otel şemsiyesi misafirlerin kendini güneşin bunaltıcı sıcaklığından koruyan gölgelik alanların başında gelmektedir. Bu alanlarda yerden tasarruf sağlamak adına genelde büyük boy otel şemsiyesi tercih edilir ki gölge alan geniş olabilsin ve altına daha fazla masa sandalye koyulabilsin. İşte bu gibi toplu alanlarda dikkatli olmalı ve gerekli önlemleri almalısınız. 

Birçok farklı insanlara kapılarını açan oteller de bu konuda dikkatli olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. 

1) Asansör Kullanımı

Bu süreçte zorunlu olmadıkça asansör yerine merdivenleri kullanmak daha doğru olacaktır. Bekleme sürecinde asansörler açık tutulmalı ve asansörü kullanacak kişi sayısı azaltılmalıdır.

2) Havuz, Sauna, Buhar Odası ve Hamam Kullanımı

Gerekli bakımı ve dezenfeksiyonu sağlanırsa havuzların kullanımı bir sorun teşkil etmeyecektir. Covid-19’un su ortamında bulaşmayacağına dair araştırmalar ve açıklamalar vardır fakat havuzlarda sosyal mesafeyi korumayı ihmal etmemek gerekir.

Sauna, buhar odası ve hamam kullanmak pandemi sürecinde doğru değildir.

3) Otel Hizmeti

Otellerin tüm girişlerinde ateş ölçümü yapılmalıdır.

HES kodu kontrolleri düzenli aralıklarla yapılmalı.

Personellerin ve misafirlerin faydalanabileceği her yere dezenfektan yerleştirilmelidir.

Personellere ve misafirlere maske hizmeti sağlanmalı ve kullanımı zorunlu tutulmalıdır.

Her boşalan odadan sonra diğer misafirler gelmeden önce dezenfektan ve havalandırma işlemi yapılmalıdır.

Otelin bölümleri sık sık havalandırılmalı.

Otellerde bel boyların valiz hizmetine ara vermesi bu dönemde iyi bir tercih olacaktır.

Kart sistemi yerine kare kod okutarak odalara giriş yapmak virüse temas etmemek açısından etkilidir.

4) Hava Dolaşımı

Tüm mekanlarda ve asansörlerde temiz hava sağlayacak hava dolaşımı sağlanmalıdır.

5) Sosyal Mesafe

Restoran, kafe ve barlarda masalar sosyal mesafeye uygun olacak şekilde yerleştirilmelidir. Toplu eğlence düzenlemeleri yapılmamalıdır. Yemek sıralarında sosyal mesafeye dikkat edilen bir düzen oluşturulmalıdır.

6) Yemek

Açık büfe tercih etmek yerine misafirlere özel tabak hazırlanması bu süreçte daha uygundur.  Kahve istasyonları kaldırılmalı. Porselen cam, bardak yerine plastik ve paketlenmiş ürünler tercih edilmelidir.

7) Fitness ve Spa

Fitness ve spa alanlarında çok kalabalık olunmaması dikkat edilmeli ve dezektan işlemine özen gösterilmeli. Bunun yanında havalandırma işlemleri de sık sık yapılmalı.

8) Otellerdeki Alışveriş Merkezleri ve Marketler

Otellerde bulunan marketlerde ve alışveriş merkezlerinde ürünlere el değmeden gözle seçilmesi ve alınan ürünlerin dezenfekte edilmesi önemli bir konudur.          

Bu gönderiyi paylaş