fbpx

Havuz Şemsiyesinin Önemi

Havuz Şemsiyesinin Önemi

Havuz Şemsiyelerinin Sağlığa Faydaları

Özellikle yaz aylarında vaktimizin çoğunluğunu plajlarda, denizde ve havuz kenarlarında geçiriyoruz. Lakin yaz günlerinde havuz kenarlarında uzun süre vakit geçirirken yoğun UV (ultraviole-mor ötesi) ışınlarına maruz kalıyoruz. Bunun için önlemler almamız gerek. Örneğin; yüksek faktörlü güneş koruma kremleri kullanmak, güneş gözlüğü ve şapka takmak, gölge alanlarda bulunmak, güneş ışınlarının en fazla bulunduğu saat aralığı 11:00 ile 13:00 aralığında mümkün olduğunca dışarı çıkmamak. Bu gibi önlemleri almak bizim için geçirdiğimiz vaktin daha keyifli ve sağlıklı olmasını sağlar. Gölge alanlarda bulunmak için bir diğer öneri ise; güneş ışınlarına karşı etkili olan havuz şemsiyeleri kullanmak. Havuz şemsiyesi, kavurucu yaz sıcaklığında özellikle havuzlu müstakil evlerin otellerin vazgeçilmez eşyasıdır.

Havuz kenarlarının etrafında kullanacağınız havuz şemsiyeleri; sizleri güneşten koruyup, dinlenmenizi sağlayacaktır. Havuzdan çıktıktan sonra şezlongunuza oturup keyif yapmak istediğinizde güneşten dolayı şezlongunuz sımsıcak olacaktır.  Havuz kenarlarında havuz şemsiyesinin bulunması sizin şezlongunuz da rahat rahat gölgede oturmanızı, kitap okumanızı, müzik dinlemenizi, sevdiklerinizle beraber güzel  bir tatil geçirmenizi sağlar. Bunun yanında şezlongunuzun üzerinde bulunan telefon, tablet gibi teknolojik cihazlarınızı ve havuz kenarında içmek için aldığınız soğuk içeceklerinizi de güneş ışınlarından koruyacak serin ve gölge bir alan yaratacaktır.

Havuzdan çıktıktan sonra cildinizi durulamalı ve duş almalısınız çünkü klor cildinize zarar verir. Daha sonra güneş kremlerinizi sürmeli ve güneşlenmeye öyle başlamalısınız. Güneş kremlerinizi en az 60 faktör tercih etmeniz gerekir.

Güneş Çarpması

Güneş ışınlarının son yıllarda çok daha fazla zarar veriyor olmasından dolayı; cildinizi her zamankinden çok daha fazla korumanız gerekiyor. Güneşin bir diğer zararlı etkisi ise; kırışıklıklardır. Bunlar erken yaşlanmaya sebep oluyor. Deri kırışıklıklarının büyük bir bölümü genç yaşta uzun süre güneşe maruz kalmakla beraber oluşuyor. Sadece bu değil, ciltte lekelenmeye ve bazı bölgelerin daha koyu renk, bazı bölgelerin ise daha açık renk olmasına yol açıyor. Ayrıca çok uzun süre güneş altında bulunmak, güneşin çarpmasına yol açar ve  vücut sıcaklığının seviyesinin artmasına sebep olur. Bu da krampa, baygınlık geçirmeye ve hatta ölümcül bir hastalığa kadar ilerleyebilir. Güneş çarpması sırasında gölge bir alana geçmeniz, giysilerinizi gevşetmeniz ve vücut sıcaklığını düşürmek için soğuk su ile duş almanız gerekir.

Güneş Çarpmasının Belirtileri

  • Solunumda artış gösterme
  • Baş dönmesi
  • Bulantı
  • Göz kararması

Yaz günlerinde deniz taşıtları üzerinde ,güneşlenirken veya yüzerken güneş yanıkları oluşabilir. Güneş ışınları suyun içinde iki metreye kadar inebilir. Güneş yanıkları vücudun sıvı-mineral dengesini bozar, bu sebeple cildinizi korumaya özem göstermelisiniz.

Güneşe direk çıplak göz ile bakmak, göz tabakasına ve retinaya zarar verir. Güneş gözlükleri sadece bir aksesuar değildir. Güneşten korunmak için, güneş gözlüklerinin büyük etkisi vardır. Güneş gözlüklerinizi seçerken çok dikkatli olmalı ve ucuza kaçmamalısınız.

Güneş, yukarıda anlattığımız gibi sorunlara sebep olması dolayısıyla havuz kenarlarında kesinlikle kaliteli, doğru ve kullanışlı bir havuz şemsiyesine ihtiyaç vardır. Havuz şemsiyesi kullanarak elinizden geldiğince bu gibi sorunların önüne geçmeye çalışmalısınız. Doğru şemsiye seçimi de oldukça önemli bir husustur.

Havuz Şemsiyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Sağlam, kullanışlı ve kaliteli olması, havuz şemsiyesi seçerken en önemli maddelerin başında gelmektedir.
  • Havuz kenarında kullanacağınız şemsiyenin su geçirip, geçirmediğine dikkat etmelisiniz. Bazı şemsiyeler su geçirirken, bazı şemsiyeler özel kumaşları sayesinde su geçirmeyen özelliğe sahiptir.
  • Havuz şemsiyelerinin rengini, güneş ışınlarını çekecek kadar koyu renk seçmemeye dikkat etmeliyiz. Genelde havuz kenarlarında açık renkli havuz şemsiyeleri daha çok tercih edilir.
  • Sağlayacağı gölge alan için; boyutu ve ölçüleri da önemlidir.
  • Ayrıca dilerseniz, yandan gövdeli şemsiye de tercih edebilirsiniz. Bu şemsiyeler yaz kış kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş