fbpx

Cafe Dekorasyonu

En İyi Cafe Dekorasyonu Fikirleri

Cafe Dekorasyonu

En İyi Cafe Dekorasyonu Fikirleri

Cafeler; gelen müşterilerin günlük stresini atmak, biraz kafa dinlemek, belki arkadaşlarıyla oturup sohbet etmek veya bir takım etkinlikler için uğradığı duraklardan biridir. Bir cafeniz varsa müşterileriniz ve çalışanlarınız için en konforlu ve en şık mekanı dizayn etmelisiniz. Mekanınızın gelen müşterileri rahat ettirmesi ve kendine çekmesi gerekir. Ferah bir ortam dekore etmek hem müşterileri rahat ettirecek hem de keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Sunduğunuz hizmet dışında kafe tasarımınız da müşteriyi çeken en önemli unsurların başına gelmektedir.

Cafelerde masa ve sandalyelerin konumlandırılması önemlidir. Bir müşteri kalktığı zaman diğer müşteriyi rahatsız etmemesi gerekir. Fast-food bir kafe dekore etmek için çok da rahat olmayan sandalyeler tercih edilirken, butik kafelerde daha konforlu sandalyeler veya koltuklar tercih edilmelidir.

Cafenizi dekore etme şeklinize göre potansiyel müşterilerinizi bir nevi kendiniz belirlemiş olursunuz.  Bazı kafeler insanların bilgisayarlarını açıp keyif yapmaları ve kitaplarını alıp sessiz bir ortamda kahvelerini içmeleri için tasarlanmıştır. Bazı kafeler ise insanların kutlamalar yapmaları, çeşitli etkinlikler düzenlemeleri ve yüksek ses müzik eşliğinde sohbet ederek keyifli vakit geçirmeleri için tasarlanmıştır.

Cafe İç Mekan Dekorasyonu

Cafe dekorasyonu konusunda iç mekanda yüksek bar tabureleri ve bar masaları son dönemlerde gittikçe popülerleşen mobilyaların başında geliyor. Mekanınızda daha samimi ve sıcak bir ortam yaratmak için bu tabureleri kullanabilirsiniz. Örneğin; butik kafe açmak isteyenlere kesinlikle rustik tarzı tavsiye ederim. Son dönemde modern kafeler için oldukça talep gören rustik tarz; yoğun ahşapların ve doğadan yansımaların bulunduğu dekorasyon şeklidir. Bu tercihiniz kafenize hem ferah hem de samimi bir hava katacaktır. Bunun yanı sıra dekorasyonunuzda antika ve eski eşyalar kullanmak da mekanınıza ‘vintage’ bir hava katacaktır. Bir de şömine veya şömine görünümlü sobalarla dekorasyonunuzu daha sıcak ve samimi bir hale getirebilirsiniz.

Ya da kitap kafe veya müzik kafe gibi sanatsal bir kafe açmak isteyenler için; tercih edilen sanat türüne göre dekoratif süslemeler yapılabilir. Kitap kafe için değişik kitaplarla dizayn edilmiş bir kütüphane yaratmak, müzik kafe tercih edenler içinse eski plak ve posterlerin bulunduğu bir süsleme tarzı çok etkili olacaktır.

Cafe Bahçesi Dekorasyonu

Cafe dekorasyonu konusunda bir diğer önemli unsurda cafenin bahçesinin olup olmadığıdır. Bahçe dekorasyonu özellikle manzaralı kafeler için çok ilgi çekici bir tercihtir. Hayalimizdeki bahçeli kafe dekorasyonunu nasıl düzenleyebiliriz? Bahçe dizaynında kullanılacak olan yapay malzemeleri çim,çiçek gibi benzeri yeşillikler ile kamufle etmek gerekebilir. Bunun yanında doğal ve kendi meyve, sebzelerini üreten bir kafe müşterilerinin ilgi odağı olup sağlıklı olması açısından güven kazanıp dikkat çekecektir. Kafenizin bahçesinin en önemli noktalarından biri de gölgelik alan oluşturmaktır. Yaz-kış kafe bahçenizi suya,güneşe,neme karşı korumak için bahçenizi kapatmanız gerekebilir. Bunun için uygun ürünlerden biri olan veranda kullanabilirsiniz. Bahçenizin bir bölümüne veranda ile kendinize özel ve gölgelik bir alan yaratabilirsiniz fakat bahçenizde kullandığınız verandayı ağaçlar ile kapatmanız gerekebilir çünkü verandanızın üstünde çatı olsa da güneş yandan vurduğu zaman verandanız çok ısınacak ve oturulmayacak hal alacaktır.

Isıtıcılı Cafe Şemsiyesi
Isıtıcılı Cafe Şemsiyesi

Cafe Şemsiyesi

Cafe şemsiyesi kullanmak güneşli günlerde sizin rahatça oturmanızı sağlar ve dekorasyona güzel bir görüntü katar. Renkli veya sade olacak şekilde, kafenizin dekorasyonuna göre şemsiyeler kullanmak çok şık bir tercih olacaktır. Son dönemlerde özellikle yazlık bölgelerin kafelerinde, tavanlar veya açık havadaki tepeler (ip yardımı ile) renkli küçük şemsiyeler ile kapatılmaktadır. Bu da hoş bir görünüm katmakla birlikte müşteri için oldukça ilgi çekici bir görüntü oluşturacaktır.

Şemsiye Evi Cafe Şemsiyesi Modelleri

Armut koltuklar rahatlık açısından büyük bir öneme sahiptir. Kafenizin bahçesinde armut koltuk bulundurarak müşterileriniz için rahat bir ortam oluşturabilirsiniz.

Işıklandırmaya önem verin, ilk olarak tüm bahçeyi aydınlatan bir yere ışık ekleyin. Merdivenleri oturma alanlarını ve bahçe içerisindeki yolları ışıklandırın. Sadece dış mekan için değil, iç mekan için de aydınlatma çok önemlidir. Abartıya kaçmadan, gözü yormayacak renklendirmeler yapmak, kafenizi tercih edilir kılacaktır.

Kafe dizaynında dekorasyon aksesuarları çok önemlidir. Örneğin; küçük çerçeveler,tablolar veya saat gibi aksesuarlar kullanarak kafe dizaynına güzel bir görünüm sağlamış olursununuz. Bunun yanı sıra; duvarlarda yapacağınız süslemeler, duvar etiketleri ve duvara monte edilmiş raflardaki objeler dekorasyonunuza renk katacak ve müşterileriniz için ilgi çekici olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş