fbpx

Mavi Bayraklı Plajların Listesi

Mavi Bayrakli Plajlarin Listesi

Mavi Bayraklı Plajların Listesi

Türkiye’de Mavi Bayraklı Plajların Listesi

Mavi Bayrak projesi Global bir topluluk olan FEE (Foundation  for Environmental Education) Türkçe anlamıyla ise (Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından ülkemizde ise  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülmektedir. Bir plajın Mavi Bayrak’a sahip olması o plajın temiz, güvenli ve rahatça denize girebileceğiniz bir yer olduğunu teslim eder. Türkiye’de tam 463 tane Mavi Bayraklı plaj bulunmaktadır ve bu alanda Dünya’da 3.sıradayız. Türkiye’de en fazla Mavi Bayraklı plaja sahip tatil beldesi Bodrum’dadır. İl olarak ise Antalya birinci sıradadır. Bu yazımızda Türkiye’deki Mavi Bayraklı plajlardan bazılarını listeleyerek sizin de bu plajlardan faydalanmanızı ve daha konforlu bir tatil geçirmenizi amaçladık. İşte size mavi bayraklı plajların listesi, tatile çıkmayı düşünüyorsanız plaj şemsiyesi almayı unutmayın :) 

Kleopatra Plajı

2 kilometrelik uzunluğu ve altın renkli kumları ile oldukça ünlü bir plaj olan Kleopatra Plajı denizi ve harika sahili ile ziyaretine gelenleri büyülüyor. Plajda bulunan güneş şemsiyeleri ve şezlonglar ile tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Plaja girişler ücretsizdir.

Belcekız Halk Plajı

Muğla’nın popüler beldesi Fethiye’de yer alan bu halk plajı tekne turlarının harekete başladığı alan olarak bilinir ve dalgasız çarşaf gibi deniziyle ziyaretçilerin keyifli vakit geçirerek yüzmesine olanak sağlar.

Mollakasım Halk Plajı

Türkiye’de denize kıyısı olmadan gölün kenarında mavi bayrağa sahip tek plaj Van’da bulunan Mollakasım Halk Plajı’dır. Doğal güzellikleri ile bu plaj da gidilip görülmeye değer.

Kızkalesi Halk Plajı

Mersin’de ince kumlarıyla bilinen bir plaj olan Kızkalesi Halk Plajı manzarası ve deniziyle de görenlerini büyülüyor.

Ilıca Plajı

Çeşme’nin en güzel plajlarından biri olan Ilıca Plajı her yaz oldukça büyün rağbet görmeye devam ediyor. Ilıca Plajı sığ bir deniz isteyenler için de güzel bir tercih olacaktır.

Kumburnu Halk Plajı

Fethiye Ölüdeniz’de bulunan bu plaj 50 metre uzunluğuna sahip ve civarda restoran, konaklama açısından da zengin bir Mavi bayraklı plaj.

Ortunç Plajı

Balıkesir’de bulunan bu plaj yemyeşil güzel manzarası ve serin sularıyla misafirlerini ağırlıyor.

Çayıraltı Halk Plajı

Bodrum Gümüşlük’te bulunan bu Mavi bayraklı plajımıza giriş ücreti bulunmuyor ve incecik kumları ile şemsiyenizin altında keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor.

Konyaaltı Plajı

Antalya’nın en güzel ve bilinen plajı Konyaaltı Plajı’dır. Yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak noktası olan bu plaj Türkiye’nin en uzun plajları arasında yer alıyor.

Gümüldür Halk Plajı, İzmir

Mavi bayraklı plajlarımızdan bir diğeri ise Ege’nin incisi İzmir’de yer alan Gümüldür Halk Plajı. Plaja giriş ücretsiz olup şemsiye ve şezlong için 15 20 tl gibi bir ücret istenmektedir. Dilerseniz kendi şemsiyenizi de yanınızda götürebilirsiniz. Yeşilin ve mavinin mükemmel uyum yakaladığı bu plajda yazın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Küçükkuyu Belediyesi Mıhlı Halk Plajı

Çanakkale Ayvacık’ta bulunan bu mavi bayraklı plajı kafa dinlemek ve serin sular eşliğinde keyifli bir tatil geçirmek için tercih edebilirsiniz. Yanınızda götüreceğiniz şemsiyeniz ve sandalyeleriniz ile plajın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yumurtalık Ayas Belediye Plajı

 Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer alan bu mavi bayraklı plajımız Adana yaz turizminin vazgeçilmez odak noktasıdır. Tertemiz ve berrak bir deniz ile bu plajda tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

Umarız mavi bayraklı plajların listesi ile sizlere faydalı olabilmişizdir. 

Bu gönderiyi paylaş