fbpx

Bahçe Mobilyası Bakımı

Bahçe Mobilyası Bakımı ve Temizliği

Bahçe Mobilyası Bakımı

Bahçe Mobilyası Bakımı ve Temizliği

Bahçe mobilyası bakımı ve temizliği satın aldığınız şemsiye masa sandalye salıncak gibi mobilyaların uzun süreler ilk gün ki gibi kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Balkon, bahçe ve teraslarınızı daha şık ve konforlu bir alana çevirmek için tarzınızı yansıtan farklı bahçe mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu mekanların tasarımında en çok tercih edilen malzemeler okaliptüs ağacı ve bambu olmuştur. Bu mekanlardaki mobilyalar sıcaklık, nem gibi etkenlerden ötürü hasar görmüş olabilir. Aşağıda vereceğimiz örnekler ile bu hasarların önüne geçmek mümkündür.

Bahçe Mobilyası Korumak İçin Bahçe Şemsiyesi

Öncelikle bahçelerinizde, teraslarınızda ve balkonlarda kullanacağınız bahçe şemsiyesi sizi güneşin zararlı ışınlarından koruduğu gibi, mobilyalarınızın hasar görmesini engelleyecek önemli bir unsurdur. Hem sizin bu alanlarda keyifli vakit geçirmeniz için hem de eşyalarınızın eskimesini ve hasar görmesini engellemek için dekorasyonunuza uygun bir bahçe şemsiyesi modeli seçmek oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Bahçe Mobilyası Koruması ve Bakımı

  • Mobilyalarınızı kapalı alanda tutma imkanınız yoksa mobilya kılıfı da kullanabilirsiniz.
  • Mobilya bakımında kesinlikle sert fırçalar, tazyikli sular ve sert kimyasallar kullanmamalısınız. Bunlar ahşabın dokusunu ve yapısını bozarak hem kötü bir görüntüye hem de kısa ömürlü olmasına sebep olacaktır.
  • Mobilyanızın kendi yapısına uygun olarak tercih edeceğiniz doğal bir yağ ile mobilyalarınızın bakımı yapabilirsiniz. Okaliptüs ve bambudan yapılmış bahçe mobilyalarında bu yöntemi uygulamak mobilyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bir fırça ya da sünger yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Mobilya tasarımlarında dikkat çeken ve sıkça tercih edilen bir diğer tür ise tik ağacıdır. Su, nem ve farklı, sert koşullarına dayanıklı olmasından ötürü bahçe mobilyalarının yanı sıra gemi ve yatların yapımında da bu ağaç türünden faydalanılır. Eskimiş görünümü bile kullanılan alanlara farklı ve hoş bir hava katacaktır. Bu malzemeden yapılmış mobilyaların bakımı için senede birkaç kez (sezon başlarında) teak yağı ile temiz bir boya fırçası yardımıyla yağlamak yeterli olacaktır. Nemli bir bez tercih ettiyseniz ardından kurulama işlemini yapmayı ihmal etmeyin. Bakımı yapılmadığı takdirde özellikle soğuk havalara maruz kalırsa mobilyalar gri bir renk alabilir.
  • Dilerseniz su bazlı cilalar da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bakım işleminden önce çok sert olmayan bir fırçayla ağacın damarlarına paralel biçimde fırçalama işlemiyle mobilyalarınızı tozdan arındırabilirsiniz.
  • Özellikle bambudan yapılmış bahçe mobilyalarında doğal içerikli cilalar kullanılması hem sağlık hem de görünüm açısından iyi bir tercih olacaktır. Cila yapıldığı takdirde mobilyalarınızı sıcaklık, nem, çizilme ve yıpranma sorunlarına karşı korumuş olursunuz.
  • Yumuşak ağaçlardan yapılmış mobilyalar sert ağaçlardan yapılmış mobilyalara göre daha uygun fiyatlıdır fakat sert ağaçlara göre daha dayanıksızdır. Kestane, çam ve sedir gibi ağaçlar yumuşak ağaçlara örnek olarak gösterilebilir. Yumuşak ağaçlardan yapılmış mobilyaların bakımı sert ağaçlara göre daha zordur. Yumuşak ağaçlardan yapılmış mobilyalara sezon başlarında boya ve vernik uygulaması yapmanız mobilya ömrünü uzatacaktır.

Kış Sezonunda Bahçe Mobilyası Bakımı

Bahçe mobilyalarını sezon dışında kapalı alanda tutmanız daha doğru olacaktır. Öncelikle çok sert olmayan bir fırçayla temizlemesini yapmalı ardından hafif nemli bir bezle silerek kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra ahşap bakım yağı sürerek yarım saatin ardından kuru bir bezle temizlemelisiniz. Bu işlemler sonunda koruyu bir örtü ile imkanınız varsa kuru ve kapalı bir ortama kaldırmalısınız.

Bu gönderiyi paylaş